Kolejne wycofania substancji czynnych

Nadchodzący sezon wegetacyjny jest ostatnim, w którym ochronę upraw można prowadzić herbicydami zawierającymi S-metolachlor i fungicydem opartym na bentiawalikarbie.
Tegoroczny sezon wegetacyjny jest ostatnim, w którym unijni rolnicy mogą zwalczać chwasty jednoliścienne w kukurydzy herbicydami zawierającymi S-metolachlor.  Zdjęcie: Dreczka

Jako pewnik można przyjąć, że herbicydy zawierające S-metolachlor znane są większości rolników uprawiających kukurydzę. W Polsce tę substancję czynną zawiera obecnie blisko 20 zarejestrowanych produktów handlowych. Ich zalecenia są bardzo szerokie i obejmują stosowanie w odchwaszczaniu takich roślin, jak: kukurydza, proso, słonecznik, soja, sorgo, burak ćwikłowy, brukiew, chrzan, cykoria, rzepa, seler, tytoń, rośliny ozdobne, rośliny energetyczne oraz szkółki drzew iglastych i liściastych.

Popularny zwłaszcza w kukurydzy

Niestety, w połowie grudnia ub.r. Komisja Europejska wydała Rozporządzenie 2024/20, w którym informuje o nieodnowieniu zezwolenia dla substancji czynnej S-metolachlor. W praktyce to oznacza, że nadchodzący sezon wegetacyjny jest ostatnim, w którym wymienione wcześniej uprawy można odchwaszczać herbicydami zawierającymi wspomnianą substancję czynną. Chodzi tu o następujące produkty handlowe: Basar, Camix 560 SE, Chart 960 EC, Colorado 960 EC, Dargorad 960 EC, Deluge 960 EC, Dual Gold 960 EC, Efica 960 EC, Gardo Gold 500 SE, Kabala 960 EC, Lumax 537,5 SE, Metallica, Metis 960 EC, Metos 960 EC, Primextra Gold, Reconsar 960 EC, Silueta i Smea 960 EC. Środki zawierające sam S-metolachlor były przeznaczone głównie do zwalczania chwastów jednoliściennych (chwastnica jednostronna, palusznik krwawy i włośnica zielona) oraz psianki czarnej w zabiegach doglebowych. Natomiast w mieszaninach z innymi substancjami miały szerszy zakres działania.

Termin na wycofanie ze sprzedaży i stosowania wymienionych preparatów jest dość krótki. Państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wycofania z dniem 23 kwietnia 2024 r. zezwoleń na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin, w skład których wchodzi S-metolachlor. Ustanowiono też terminy na zużycie istniejących zapasów środków ochrony roślin, w skład których wchodzi omawiana substancja czynna:

  • do 23 czerwca 2024 r. mogą być sprzedawane i dystrybuowane środki, które zostaną wprowadzone do obrotu do 23 kwietnia 2024 r.;
  • do 23 lipca 2024 r. mogą być stosowane, przechowywane i unieszkodliwiane środki, które zostaną wprowadzone do obrotu do 23 kwietnia 2024 r.
Ważna w strategii zapobiegania odporności

Na negatywnej liście niedawno znalazła się jeszcze jedna substancja czynna – bentiawalikarb, która wchodzi w skład fungicydu Zorvec Endavia. Środek ten w Polsce jest zarejestrowany do zwalczania zarazy ziemniaka w ziemniaku oraz mączniaka cebuli w cebuli i czosnku. Niestety, na mocy Rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2023/2657 państwa członkowskie UE zostały zobowiązane do wycofania z dniem 13 czerwca 2024 r. zezwoleń na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin, w skład których wchodzi bentiawalikarb.

Graniczny termin sprzedaży i dystrybucji środków zawierających tę substancję czynną, które zostaną wprowadzone do obrotu do 13 czerwca 2024 r., upływa 13 listopada 2024 r. Natomiast termin stosowania, przechowywania i unieszkodliwiania jest o miesiąc dłuższy, tj. do 13 grudnia 2024 r.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Zasady przedruków w regulaminie.